دومین جشنواره ملی بانوی کرامت با میزبانی دانشگاه الزهرا بیست و هفتم شهریور ماه برگزار می‌شود

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری دومین جشنواره ملی بانوی کرامت و همایش ملی نگرش علمی کاربردی به عفاف و حجاب با حضور حسین سروقامت، مدیر فرهنگی دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا و مدیر همایش و فتحیه فتاحی زاده، دبیر علمی همایش علمی کاربردی به عفاف و حجاب امروز سه شنبه ۲۷ تیر ماه در خبرگزاری ایکنا برگزار شد.

سروقامت در این نشست گفت: در ۲۴ مهر ۱۳۸۹ مقام معظم رهبری در جریان دیدارشان از شهر مقدس قم دهه مبارک کرامت را تبریک گفتند و این سرآغازی شد برای یک دهه معنویت و میلاد معنوی که از میلاد حضرت معصومه(س) شروع و به میلاد سراسر نور امام رضا(ع) ختم می شود. از آن سال تا امروز هر چه جلوتر رفتیم شرایط برای فعالیت های ستاد دهه کرامت فراهم تر شد به طوری که امروز دومین جشنواره بانوی کرامت را در ۱۸ کمیته از جمله کمیته اصناف و بازار، کمیته دانش آموزی، کمیته دانشجویی، بین الملل و … برگزار می کند.

سروقامت ادامه داد: اما یکی از مهمترین و پرثمرترین کمیته های ۱۸ گانه کمیته دانشگاهیان است که فعالیت های فرهنگی خوبی دارد از جمله دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دانشگاه پیام نور، دانشگاه الزهرا، بسیج دانشجویی، حوزه علمیه قم و دانشگاه جامعه المصطفی در این همایش مشارکت دارند و این ستاد را ساماندهی کرده اند تا فعالیت های خود را در بخش های علمی فرهنگی در حیطه ستاد دهه کرامت به انجام برساند.

مدیر فرهنگی دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بیان کرد: سال گذشته اولین همایش اولین جشنواره بانوی کرامت در دانشگاه شریعتی در بخش دختران را برگزار کردیم. امسال هم دانشگاه الزهرا تصدی این جشنواره را بر عهده دارد. دانشگاه الزهرا علاوه بر اینکه عضو ستاد دهه کرامت است میزبان این جشنواره هم است. شعار امسال ما در شادی اهل بیت شاد باشیم است، که بحث نوعی شادی معنوی در میان است که از اول هم در دهه کرامت همین بحث بوده است.

بخش های این جشنواره عبارتند از:

بخش های اصلی:

علمی: تالیف کتاب، نقد و بررسی تطبیقی کتاب، ترجمه کتاب و مقاله نویسی،

هنری: هنرهای تجسمی: حج (نقش برجسته) گرافیک، نقاشی، کتابت و نگارگری، نقاشی خط، صنایع دستی (معرق، منبت، قلم زنی و…) و هنرهای نمایشی: انیمیشن (پویانمایی) فیلم کوتاه، عکس، نماهنگ

ادبی: شعر، داستان، قطعه ادبی و نمایشنامه

فناوری: نرم افزار

بخش های جنبی:

قبل از اختتامیه: کرسی های آزاداندیشی

همراه با مراسم اختتامیه: نشست های (پنل) تخصصی پیرامون محورهای جشنواره و نمایشگاه آثار منتخب علمی، ادبی و هنری

در ادامه مهناز ملانظری، دبیر اجرایی این جشنواره و ریاست دانشگاه الزهرا گفت: دومین جشنواره ملی بانوی کرامت به منظور تبیین شخصیت ممتاز حضرت فاطمه معصومه(س) به عنوان الگوی تمام عیار و چهره حقیقی یک زن تراز اسلام، با میزبانی دانشگاه الزهرا (س) برگزار می شود.

این جشنواره با اهداف، تبیین جایگاه حقیقی زن در اسلام، معرفی سیره و شخصیت بانون کرامت حضرت فاطمه معصومه(س) تقویت هویت دینی و ارزشی بانوان جامعه دانشگاهی، تلاش در راستی نهادینه کردن سبک زندگی بانوی کرامت در بین دانشگاهیان و بسط و گسترش فرهنگ اهل بیت (ع) است.

از محورهای جشنواره های هم می توان به بانوان برتر اسلام، الگوی دختران و زنان، نقش بانوان در مشارکت های اجتماعی، نشاط و بالندگی بانوان در آموزه های دینی، اشتغال بانوان در جامعه اسلامی و تفاوت جایگاه واقعی زن با تفکرات فمینیستی اشاره کرد.

وی ادامه داد: فرآیند تبلیغات جشنواره به دو بخش فیزیکی و غیرفیزیکی تقسیم می شود که فیزیکی شامل، ارسال پوستر به دانشگاه های دولتی، پیام نور، آزاد، جامع علمی کاربردی، فرهنگیان، فنی و حرفه ای، غیرانتفاعی، علوم پزشکی سراسر کشور و سازمان تبلیغات، استانداری ها و حوزه های علمیه سراسر کشور و بخش غیرفیزیکی تماس تلفنی، پیامک، ایمیل، تلگرام به معاونت فرهنگی، ۲۳۰ دانشگاه، ۷۶ انجمن های علمی ایران، ۶۱ مرکز پژوهشی دانشکده های هنر سراسر کشور و شاعران برجسته کشور، ثبت جشنواره در سایت «با همایش»، «سیویلیکا» «ایران کنفرانس» و …، اعلام خبر در خبرگزاری های: ایکنا، تسنیم، فارس، ایسنا و … است.

وی ادامه داد: تاکنون آمار ثبت نام کنندگان ۲۴۰ نفر، ارسال کنندگان ۷۵ نفر، آثار دریافتی ۱۹۲ عدد (علمی: ۴۰، ادبی ۳۴ و هنری ۱۱۸) است.

در ادامه فتحیه فتاحی زاده دبیر علمی همایش ملی نگرش علمی کاربردی به حجاب و عفاف گفت: این همایش با میزبانی دانشگاه الزهرا از هشتم آذر ۹۶ در هشت کمیته الهیات و مبانی معرفتی، ارتباطات و رسانه ها، برنامه ریزی و سیاست گذاری، بهداشت و سلامت، حقوق، هنر و ادبیات، جامعه شناسی و علوم اجتماعی، علوم تربیتی و روانشناسی برگزار می کنیم که تاکنون ۲۸۸ مقاله دریافتی داشته ایم. ۴۶۱ نفر ثبت نام کرده اند که در تمامی محورهای هشت گانه مقاله و آثار داریم و بنا بر تمدیدی که داشتیم آثار و مقالات بیشتری دریافت خواهیم کرد. چکیده مقالات تا اول شهریور و اصل مقالات تا آخر شهریور مهلت ارسال دارند.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *